درباره خواف (3) ظرفیت ها و پتانسیل ها

موقعیت جغرافیایی مناسب

 یکی از مولفه های بسیار موثر در رشد و توسعه ، موقعیت جغرافیایی است. شهرستان مرزی خواف که در مسیر جاده ابریشم واقع شده ، موقعیت بسیار مناسبی برای ایفای نقش در مسیر مبادلات ایران و افغانستان دارد. مبادلات تجاری ایران و افغانستان در چند سال اخیر از رشد فزاینده ای برخوردار بوده تا جایی که سال گذشته رقم یک میلیارد دلار در سال را پشت سر گذاشت. هر چند شهرستان خواف تاکنون هیچ بازارچه مشترک مرزی با افغانستان ندارد، اما توسعه زیرساخت ها در دوطرف مرز زمینه را برای بازگشایی بازارچه مرزی سنگان فراهم کرده است. با بازگشایی بازارچه مرزی سنگان که البته قرار بوده چند سال پیش افتتاح شود، زمینه برای شکوفایی تجاری در شهرستان خواف فراهم خواهد  شد. 

منابع معدنی غنی

 این شهرستان دارای بیش از50 معدن فلزی و غیر فلزی است که مهمترین آنها مجتمع معادن سنگ آهن سنگان ، معادن پلاسری سنگ‌آهن ، معادن سنگ های تزئینی ، معادن سیمان و ... است. معدن سنگ آهن سنگان یکی از بزرگترین ذخایر معدنی خاورمیانه و شرق کشور است. کارشناسان ذخایر معدن سنگ آهن سنگان را یک میلیارد و دویست میلیون تن برآورد کرده اند. معدن سنگ آهن سنگان دارای غنی ترین سنگ آهن در کشور است. به علت فقدان کارخانه فولاد در منطقه ، روزانه 800 تریلر حامل سنگ آهن از سنگان خواف به مقاصد بندرعباس و یا اصفهان بارگیری می شود. در چند سال اخیر ، فعالیت شرکت های مختلف در معادن سنگان خواف افزایش یافته و فرایند استخراج سنگ آهن سرعت گرفته است. سرمایه گذاران دست اندکار در معدن سنگ آهن سنگان، چشم انداز بسیار روشنی از آینده معدن سنگان خواف ترسیم می کنند.

جلگه های ابرفتی و زمین های کشاورزی مستعد

  

با این که شهرستان خواف در منطقه گرم و خشک واقع شده ولی زمین های کشاورزی بسیاری مستعدی دارد. با اجرایی شدن کامل سیستم های نوین آبیاری و حل مشکل کم آبی ، کشاورزی در این شهرستان رونق فزاینده ای خواهد گرفت . در حال حاضر برخی از محصولات تولیدی شهرستان از جمله گندم ، جو ، پنبه ، ذرت و چغندرقند به دیگر مناطق استان ارسال می شود. محصولاتی مانند هندوانه ، خربزه به مناطق مختلف کشور و زعفران و نهال‌های گل و گیاه علاوه بر بازارهای داخلی به خارج از کشورهم صادر می شود. رونق گرفتن کشاورزی و همچنین بخش دامداری که تاحدودی وابسته به کشاورزی است ، مستلزم توجه بیشتر مسئولان است .

شرایط اقلیمی

منطقه خواف در4 ماه از سال که بعضا به 5 ماه هم می رسد، در مسیر بادهای 120 روزه قرار دارد. البته در دیگر ایام سال هم منطقه خواف شاهد بادهای شدید اما ناپیوسته است. برای برخی از مردمان امروزی ، ‌شاید وزش بادهای شدید سیستان معنایی جز به بار آوردن رنج و محنت نباشد . اما پیشینیان راه استفاده از این نعمت الهی را می دانستند. آسیاب های بادی (آسباد ها) که امروزه تنها لاشه ای از آنها در برخی از مناطق شهرستان مانند نشتیفان و سنگان بر جا مانده ، اوج هنرنمایی مردمان کویر در بهره گیری از نعمت باد است. این آسبادها بخشی از نیاز مردم منطقه به آرد را برطرف می کردند. با توجه به تجدیدناپذیری منابع فسیلی مانند نفت و گاز و همچنین خطر پایان پذیری آنها ، مدت هاست که برخی کشورها برای تولید انرژی به تکنولوژی‌های نوین رو آورده اند. علاوه بر باد ، خورشید نیز منبع انرژی پایداری است که سرمایه گذاری در این بخش می‌تواند بخش عمده نیاز منطقه به برق را مرتفع کند. بیشتر اوقات سال منطقه خواف آفتابی است . سرمایه گذاری در دو بخش انرژی بادی و خورشیدی علاوه بر برطرف کردن نیارهای منطقه به انرژی برق، می‌تواند شهرستان خواف را به منبعی مطمئن برای تامین انرژی مورد نیاز مناطق مرزی افغانستان تبدیل کند.

/ 4 نظر / 107 بازدید
احمد

بسیار زیبا و ارزنده بود---تصاویر هم فوق العاده بود-متشکر

اويس باكفايت

سلام بر دوست گرامي جناب آقاي بلند اختر خواهشمندم جهت معرفي بيشتر شهرستان عزيزمان وبلاگ من رو با عنوان ((پنجره اي به روشنايي***خواف شريف)) و به آدرس www.khaf1372.rozblog.com لينك كنيد... مطمئنم اين كارتان بدون تقدير نخواهد ماند... حق نگهدارتون[تلفن]

اسامه

با سلام! از این که به وبلاگ من سر زدید خیلی متشکرم! در ضمن با تبادل لینک هم موافقم... باتشکر/درپناه حق[گل]

مرور گر

سلام داداش راجع به معدن سنگان بیشتر بنویس ذخیره معدن 1.2 میلیارد تن کنستانتره و گندله است می دونی یعنی چه !!!!!