پاسخ به برخی انتقادات

 1-آنچه در دو پاسخ بنده به مطالب آقای زنگنه درباره مهندس سجادیان وجود داشت، نه دفاع از یک نفر بود و نه کوبیدن و تخطئه طرف دیگر ؛ بلکه مطلبی بود پیرامون شرایط و ضوابط انتقاد . به صورت شفاف عرض می کنم که سخنان آقای زنگنه متوجه هر نماینده دیگری هم بود ،‌ این انتقاد را مطرح می کردم چون استدلال ایشان را نتیجه گیری غلط از یک مقدمه درست می دانم . دفاع از یک فرد ، تفکر و یا نحله نیازمند داشتن اطلاعات و آمارهای دقیق و مستند است و بنده در یک جای مطلبم هم تاکید کرده بودم که بنده هیچ آماری از کارکرد نماینده فعلی و یا قبلی ندارم.

 

 2-باز هم تاکید می کنم ملاک اصلی مد نظر اینجانب برای نمایندگی مجلس کارآمدی است. آنهایی که در موضوع مهمی مانند نمایندگی بحث مذهب کاندیدا را مطرح می کنند باید در دلسوزی آنها برای پیشرفت منطقه شک کرد. البته تردیدی ندارم که علمای دینی و افراد برجسته به این واقعیت واقفند و اگر اینگونه نبود در دوره های گذشته حوزه علمیه احناف خواف از کاندیداتوری افرادی مانند دکتر ابراهیمبای سلامی حمایت نمی کرد. به علت همین درایت و دوراندیشی روحانیون محترم، معتقدم زیر سئوال بردن علما و متهم کردن آنها به دامن زدن به بحث شیعه و سنی در منطقه خواف ،‌ دیدگاه نادرستی است.

 

 3-وجود چنین تفکر و یا دیدگاه های مشابه در خواف همانند برخی دیگر از نقاط ایران، نمایندگی مجلس را به شهری بی دروازه تبدیل کرده است. دوستان عزیز! نمایندگی وظیفه ای خطیر و مسئولیتی سنگین است که هر کس نمی تواند از پس آن برآید. آنهایی که بدون داشتن حتی یک طرح و دیدگاه منطقی و منسجم برای آینده منطقه و یا راهکاری برای رفع انبوه مشکلات ، وارد کارزار انتخابات می شوند نمی توانند ادعا کنند که احساس وظیفه آنها را به این وادی کشانده است. چنین وظیفه مهمی اقتضا می کند افرادی که قصد کاندیداتوری دارند از قبل برنامه های خود را اعلام کنند. وقتی فردی صرفا به علت داشتن یک پست و مقام یا مدرک بالا(آنهم غیرمرتبط) وارد رقابت های انتخاباتی می شود، چاره ای ندارد که برای مطرح شدن به انتقاد از دیگران و شاید هم تخریب رقبای خود بپردازد. در فضایی که هر کس برنامه هایش را اعلام کرد، نخبگان بهتر می توانند روی فرد اصلح به اجماع برسند.

 

 4-منطق ، عقل سلیم و حتی واقع گرایی اقتضا می کند هر فردی که مسئولیتی را به خصوص از طرف مردم عهده دار شد، همگان و به ویژه نخبگان کمکش کنند تا مسئولیت خود را به خوبی انجام دهد. انتقاد امری لازم و موثر است اما موثرتر آن است که وقتی فردی مثلا نماینده در مسیر مورد اجماع نخبگان شهرستان گام برمی دارد، همگان با کنار گذاشتن منافع شخصی، کمکش کنند. آنهایی که دغدغه پیشرفت شهرستان را دارند باید با امکاناتی که در دسترس دارند به نماینده شهرستان کمک کنند تا از پشتوانه محکم تری در پیشبرد خواسته های مردم برخوردار شود.

 

 5-فضای سیاسی در هر عصری متغیر است و بازیگران خاص خود را می طلبد. کسانی که شاهد تحولات سیاسی ایران در چند دهه گذشته بوده اند حتما می توانند به تجزیه و تحلیل وقایع و رویدادها بپردازند. قطعا شهرستان خواف هم از شرایط کشور مستثنی نیست. در چنین شرایطی ، احترام و شان همه افرادی که به نحوی به مردم منطقه خدمت کرده اند، به جای خود باقی است؛ شرایط اقتضا می کند که بازیگران جدید ، توانمند و آگاه از شرایط امروز ایران وارد رقابت انتخاباتی شوند. باقی ماندن در گذشته نه تنها گرهی از مشکلات ما باز نمی کند بلکه راه را برای پیشرفت بیشتر مسدود کرده و زمینه را برای ورود عناصر ناتوان به صحنه باز می کند.

/ 2 نظر / 12 بازدید

http://7sea.persianblog.ir/post/48/

خواننده

با سلام- خوشحالم از اینکه با انتقادات سازنده یا مخرب مایوس نمی شوید. امید است در این مسیر متعالی موید باشید.